Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
ELEKTROSTATIKA
-Elektrostatika eshte deg e fizikes e cila studjon elektronet ne qetesi.

-Perquesit e elektricitetit ndahen ne tri grupe: 1 perques te mire te elektricitetit(ari argjendi,bakri etj.),2 gjysem perques(silici dhe germaniumi),3 izolator(goma, qelqi,druri I that etj.).

-Formula e ngarkesave elektrike q=n*e njesia eshte kuloni C.

-Me fush elektrike kuptojm madhesin fizike qe percaktohet me forcen e cila vepron me piken e dhene te hapsires ne rrethinen ku ndodhet ngarkesa.

-Intensiteti I fushes elektrostatike E=f/q0

FLUKSI ELEKTRIK

-Fluksi elektrik paraqet numrin evijave te fushes elektrike te cilat kalojn ne siperfaqe normale ndaj kahut te tyre.

-Φ=E*S eshte formula e fluksit elektrik.

PUNA NE FUSHEN ELEKTROSTATIKE

A=F*(r2-r1)

POTENCIALI ELEKTRIK

Potenciali nuk matet por vetem njesohet φ=A/q(=)J/C=V

Tensioni elektrik njehsohet dhe matet U=A/q(=)J/C=V

RRYMA ELEKTRIKE

Rrym elektrike quajm rjedhimin e ngarkesave per nje kohe te gjat , ndersa rrjedhimin e ngarkesave per nje kohe te shkurter quajm shkarkim elektrik .

Intensiteti I rrymes: sasia elektrike qe kalon neper percjelles terthor te percjellesit me njesi kohe quhet intensitet I rrymes elektrike.

I=q/t(=)C/s=A

Densitet te rrymes elektrike quajm heresin ndermjet intensitetin e rrymes dhe siperfaqes terthore, neper te cilat kalojn ngarkesat.

FORCA ELEKTROLEVIZORE

Vendi ku behet shendrrimi I energjis kimike ne ate elektrike eshte vendi ku shfaqet forca elektrolevizore. E=W/q(=)J/C=V

LIGJI I OMIT PER QARK TE MBYLLUR

Energjia elektrike e burimit pjeserisht shpenzohet neper percjellesit e jashtem dhe pjeserishte ne vete burimin . I=E/R+r

Ligji I vidmen-francit

Zbuluan vartesin termike te raportit te percjellshmeris termike dhe te percjellshmeris elektrike te metaleve.

λ/δ=c*T

Rregullat e Kirkofit

Nyj quhet pika apo vendi ku degezohen dy apo me shum percjelles te saj.

Ayth te rrymes elektrike quajm rrugen e mbyllut prej percjellesve ,duke perfshir burimin dhe shpenzuesin ne ate rrug.

1.rregulla e pare e Kirkofit -I-

-Shuma algjebrike e intensiteteve te rrymave ne nyj te qarkut elektrik eshte e barabart me zero.

2.rregulla e dyt eKirkofit –II-

-Shuma algjebrike e forcave elektrolevizore dhe elektrorezistuese eshte e barabart me zero.

LIDHJA E REZISTOREVE

1.lidhja e rezistoreve ne varg U=U1+U2+U3 /// Re=R1+R2+R3

2.Lidhja e rezistoreve ne parallel : I=I1+I2+I3 /// 1/Re=1/Re1+1/Re2+1/Re3

3.Lidhja e rezistoreve ne men. Te kombinuar : Re=R1*R1/R1+R2+R3

PUNA : A=I*U*t(=)A*V*s=J

FUQIA: P=A/q

DIODA

Elektroda e cila eshte e lidhur ne polin negative quhet katod ndersa ajo qe eshte elidhur ne polin pozitiv quhet anod.

Balona e ketill me dy elektroda quhet DIOD.

-Energjia e cila nevoitet per largimine nje elektroni nga molekula e gazit quhet energjie jonizimit.

-Gjendja e gazit net e cilen pjesa me e madhe e atomeve dhe molekulave jan te jonizuara, e cila karakterizohet me shkall te lart te jonizimit quhet Plazm .

-Egzistojn dy lloje te fushave magnetike: fusha e magneteve te perhereshem dhe dusha e magneteve te krijuar rreth perquesve me rrym elektrike.

-Ndryshimi ndermjete materialeve magnetike dhe jo magnetike qendron ne aftesin e tyre te krijoj te ashtuquajturat domene magnetike.

-Vijat e fushes magnetike se pari I vuri ne perdorim faradeji me qellim qe ti paraqet grafikisht dukurit magnetike.

-Kahu percaktohet nga tri menyra kryesore:1gjilperes magnetike,2) rregulla e turjelesose maksuelit dhe2)rregulla e dores se djatht.

-Nese kapet percjellesi me dore ,ashtu qe gishti I madh I shtrir do te tregoj kahun e rrymes elektrike ndersa gishtat e tjere do te tregojn kahun e vijave te forces se fushes magnetike ,perkatesisht kahun e induksionit magnetik.
Back To Home Page
                        POEZI DASHURIE


Sikur nje pik shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje..
dhe sikur ti te me pyesje se sa shum te dua?!…
Me beso se vetem shi do te binte.

Prit prit, mos bjer ne gjum,
Se dua te them te dua shum,
Naten e mir e gjum te embel,
Me jep nje puthje e me shih ne enderr.

Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn?
A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn.
Te lutem mendo pak ne mua, dhe ne zemren
tende ruaje nje vend per mua. TE DUA
autor :SALI QARRI
Hape zemrën të hyj mbrenda
mbylle shpejt se   u qmenda
dora shkruan zemra ndikon
ktheje letrën nese mendon


Ndëgjo zemrën time
po të thotë të vërtetën
se për ty jam gati
ta japë edhe jetën

Me pare e pa pare
du një vajz shqiptare
se parët i kamë vetë
atëhere jamë mbret

Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kamë në zemër mos harro

Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri


Moa qaj zemra ime
s'dua ti shohë sytë me lotë
ti me pate në dorën tande
po nuk dite mem mbajt


Në kalendar ditët si shoh
unë vdes e ti jeto
si nuk frigohesh prej perendisë
ka me të mallku zjarri dashuris


Dashuria është akullore
që zemrën ta freskon
por është edhe zjarr
që zemrën ta pervlon

Nëse ndahem nga ti
do të qaj ditë e natë
do ta mallkoj nanën
lindi pa fatë


Buzët ti afrova
zemrën ta dhurovaDo të puthi ëmbël
  që gjatë të më kujtosh
    n ëse ndonjë herë largohesh
                përsëri të më kërkosh


            Ti më bën akull
            ti më bën zjarr
      ti po më mbyt
          ti po më ngjall

Kur bisedoj me të dashurën
krejt i harrojë
pa ty nuk vdes
as s'mund të jetoj

Në këtë natë të qetë
fryen një erë e lehtë
e kujtoj të dashurën
por në zemër me vretë


Pse të dua kaq shumë
unë as vetë se di
ndoshta me kanë dehur
puthjet qe mi dhurove ti


                              Zemra po më qanë
                                shpirti po vajton
                            se larg Drenocit
                          Burimi po jeton

As tigri as luani
as deti as oqeani
as Drenoci në përgjithësi
nuk mund të me ndajn nga ti

Dashuria është detë
e ç'do kush mund të zhytet
por ai qe s'din te notoj
edhe mund të zhytet

Shyqyr që shkove
e qafen e thefsh
syt mos ti pafsha
e kurrë mos u kthefsh


Të dua të dua
deri sa të vdes
sa më do ti mua
përgjigjen e pres?


ç'ka donë me të thanë
ç'ka donë me të tregu
ç'ka donë më tepër
se fjalën të du

Dashuria fillon me puthje
e mbaron me lotë
ai që e ka provu
më nuk e duron dot


Nëse ke sy shiqom
nëse ke vesh ndëgjom
nëse ke shpirt sherom
nëse ke zemër dashurom

Fjala është fjalë
besa është besë
mos mendoni vajza
se dashuria është interes
Poezi Pa ty

Pa ty

Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!!!

VETMIJA

Nëse je i vetmuar,
nëse je në mendime,
pyete zemrën tënde!
A e don zemrën time?
E kam një dëshirë,
është shumë e thjesht,
të isha afër teje,
tjetër s'kisha desht!

TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd   e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e   tradhëti

i perpunoi   SALI QARRI
----------------------------------------------------------------
--Kurore Dashurie

Kur un te vdes
ti lot mos lesho
por eja tek varri
me thuaj se me do

Eja ti tek varri
kur un te kem vdekur
por jo, jo, nuk dua
te vish i merzitur

Te vish si perhere
si ne takimin tone
te vish duke qeshur
ashtu me gezon

Te vish si dikur
me lule ne dore
por kete here lulet
i dua kurore

S'kam fuqi ti mbaj
lulet si dikur
dora me eshte tretur
buzet me jan nxire

Prandaj un kuroren
do ta mbaj mbi floke
qe sa here te vish
te me ledhatosh

Edhe po nuk erdhe
kurora me gezon
do ta mbaj ne diell
ne shi e ne bore

Por kur un te tretem
ne qiell te shkoj
do te jem per ty
kurora me e ngrohte

Prandaj eja shpejt
dhe me perqafo
se dhe keshtu e vdekur
prap per ty mendoj.

----------------------------------------------
Ti kurre s'me kuptove

--------------------------------------------------------------------------------

Te desha shume un ty
me shume nga ti c;mendoje
por endrra ime u thye
ti kurre nuk me kuptove

U dashurova me fjalet e tua
me zerin e embel ne telefon
por ti kurre sma kuptove dhimbjen
ti kurre nuk me dashurove

Ditet kaluan , ashtu dhe muajt
un si dikur te dashuroj
por jeta qeka e cuditshme
nga endrra mua po me zgjon

Te kam prekur, puthur, pa mbarim
ne te marren endrren tone
tani qe dhe dimri iku
tani endrra tone po mbaron

Ndonjeher mendoj te harroj
sikur ti kurre s'ke ekzistuar
por jeta do me dukej kot
se me ty jam e dashuruar

Me mire largohu ne heshtje
largohu pa me thene lamtumire
nuk duroj dot me lot
shpirti im nuk do meshire

Largohu dhe mos me thuaj ku
largohu mos me thuaj me ke
do mundohem te jetoj pa lot
edhe pse ty s'te zvendesoj dot me

Do me kuptosh nje dite, por se di kur
se di ne c'bote ti do me duash
vec dije se me ty s'jam shtirur
me shpirt un te kam dashurua

-------------------------------------
Enderr e Perjetuar


Shume gjera ngelen pa thene
nga ajo qe quhet enderr
nga ajo qe ne donim ta kthenim
ne dicka te vertet
E si mund te jete endrra ndryshe
po s'qe realitet
Dicka qe ne te dy e permendnim cdo enderr
ishte fjala MALL
dhe prane saj nata blebezote fjalen PUTH
dhe midis ne te dysh
yjet beheshin ure
Dhe mbi ure ishte realiteti
ku ne s'hipem dot kurre
===========================================
  KUR U DASHUROVA

Kur u dashuruam ishim bashkë në shkollë
kurrë nuk bisedonim ndonjëherë për ndarjen tonë
në takimin e parë më tha duke buzqeshur
eja që të shoh se si je veshur
por për fat të keq isha veshur zi
por me një fjalë të ëmbël i shpreha dashuri
ishim bashkë të lumtur gjithmonë të gëzuar
gjithmonë ecnim bashkë duke u përqafuar
mirëpo fati s'deshti që të jemi bashkë në këtë jetë
sepse atë të gjoren e mori vdekja e shkret
planifikonim të ardhmen plotë gaz e hare
duke menduar se sa fëmijë do ti kemi ne
në takimin e fundit më tha me lot në sy
më përqafo i dashur se s'di më kur të shoh ty
dhe një ditë isha në heshtje për të duke mendu
kur erdhi një shoqe dhe po më thërret mu
ja dallova disa pika loti në sy
e ajo mu kthya me fjalët"kam një lajmë të keq për ty"
njëherë mendova mos po bën shaka
e nxorri një leter nga xhepi dhe në dorë ma la
unë mendova se është leter nga shoqëria
por kur e lexova kuptova se për mua ,urr fund dashuria
letren shoqja kur ma pruni ishte ora 10:00
më kishte shkruar këto fjalë"I DASHURI TË KA VDEK"
mu duk se qielli me ra mbi kokë
kur më ka dalë vetëdija e kam parë vehten të shtrir në tokë
që nga ai çast rrijësha vetëm në mendime
duke thënë ç'do ditë se më se dua as jetën time
kur i shoh të tjerët duke qen të lumtur në dashuri
nuk mund të përmbahem qaj me lot në sy
s'kisha prit kurrë atë fjalë nga një shoqe e vjeter
"mos mendo më për atë por gjeje nje vajzë tjeter"
s'dua më askend s'dua jo për besë
pasi që ajo shkoi edhe unë dua të vdes
mos më gjyko Zot që do e mbys vehten
sepse pa të dasshuren time nuk e dua as jetën
nëse pyesin profesorat pse vdiq në rini
i thuani i ka vdek e dashura e nuk mundi të jetoj në vetmi
unë me të u betova se nuk e tradhtoj i gjallë
dhe tash jam krenar se për të do të shkoj në varr
pa të as jetën nuk e dua
kur e di se më ka dashur vetëm mua
për ju rini kam një porosi
dashurohuni dashurohuni por pa tradhëti

-------------------------------------------------------------/

  URIME DITLINDJENuk uroj qe jeta jote te jete e gjate sa jeta e nje Ylli,do ishte shum e gjate.
Nuk uroj qe jeta jote te jete e gjate sa jeta e nje Trendafili,do ishte shum e shkurter.
Por uroj qe jeta jote te jete e Shendritshme si Ylli dha e bukur si Trendafili

Edhe 100 Pranvera te lumtura Zemer

Ti erdhe ne jete kur une isha duke shijuar jeten dhe ti kur erdhe une shijova diqka tjeter

Kur ti sheh syt e mi do te ndjesh at dashurii... dashurin per te cilen ke vuajtur dhe pritur.. dashurin per te cilen cigaren me paketa ke ndezur dhe fikur.

Shume kilometra na ndajne, por dashuria ime per ty kalon cdo limit...sidomos ne kete dite.Shume urime yll!

Te uroj 12 muaj lumturi, 52 weekende qetesi, 365 dite dashuri, 8760 ore paqe, 525600 minuta sukses, 31536000 sekonda miqesi.URIME!!!

Per ditelindjen tende desha te te dhuroja dicka te vecante, te kendshme, fantastike, por nuk mu duk e pershtacme te mbyllesha ne brenda nje pakoje dhurate. Shume urime!

Kam nje lajm te keq per te te thene: neser e dashura ime, do kesh nje vit me shume ne krahe. E dije? Megjithate shume urime !

Desha te gjeja nje fraze te jashtezakonshme...por nuk ekziston asnje aq te bukur sa te transmetoje dashurine time...mqs thjeshtesia eshte forma e vertete e bukurise...kaq thjesht te uroj edhe 100 vjec!

Je dielli qe ngroh zemren time dhe ndricon ditet e mia....je ylberi qe i jep ngrohtesi enderrave te mia.....Gezuar Ditelindjen zemra ime!

Trendafil i celur, 1000 urime per gjithe jeten!

Kur fuqia e dashurise do te jete me i forte se fuqia e dashurise per fuqine atehere vertet qe ne bote do te mbreteroje paqja. Gezuar!

Po perfitoj nga rasti te te shpreh gjithe gezimin tim. Gezuar edhe per shume vjet!

Gezuar festen!!! Per gjithcka je, per dashurine qe me jep, per ate qe ben per mua, nje urim i vecante i shumezuar per 1000! Kalofsh nje dite te bukur!

TE UROJ GJDO GJE NE JET
NE TRUP SHENDET, NE PUN VULLNET
NE FAMILIE HARMONI, NE NERVA QETESI
NE ARDHMERI LUMTURI DHE SHUMMMMMMM FAT NE
DASHURI


te gjitha lulet kane arome, por lulja me e buker eshte dashurija jone, me lule te bukura te uroj shendet me DASHURINE TIME jetofsh 100 vjet

Ju dergoj nje pellumb te bardhe si simbol i paqes, ne njerin krah sjell lumturi e ne krahun tjeter shendet e ne sqep nje leter qe shkruan " Urime per shume vjet "

asnjeher mos e mendo ditlindjen si lamtumiren e nje viti te shkuar
sepse nuk do mundje kurr ta festoje ate..
mendoje si mirseardhjen e nje viti plot dashuri,lumturi fat dhe sukses........
u befsh 100 vjec

Urim dit?lindjeje

Nga endja

N?p?r labirintet e jet?s

Gati kisha harruar

Dit?lindjen t?nde!

Larg?sia ma shtonte dhembjen

N?p?r labirintin e jet?s

M? ndezi nj? shk?ndij?

Ma solli n? kujtes?:

Dit?lindjen t?nde

S? bashku me fotografin? t?nde

N? urim sh?nova:

Vitet-muajt- dhe dit?t tua!

Tani

K?to vite-muaj-dhe-dit?

Tua

Kurbeti

Na jan? b?r? barr? e r?nd?

Mbi supet tona!

Uroj sa m? pak festime

Jasht? foles? suaj!      
-------------------------------------------------
                                              SMS Poezi & SMS Dashurie

Nese prej meje mendja s’te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

———————

T’kam dasht me zemet t’kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj

———–

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

——————

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,

Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime

———-

Dashuria u jep mend
Ayre që s’kanë
Ndërsa u merr mend
Atyre që kanë

——————

Ne te kumanoves e kemi tradit
Qe t’a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e kumanovares eshte shume shtrenjt

———-

Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

——————

Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t’a largoj ket merzi.